دستگاه حکاکی لیزری پرتابل

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل نسل جدیدی از دستگاه های لیزر حکاکی است که به دلیل وزن کم آن و قابل حمل بودن مورد توجه قرار گرفته است. جهت حکاکی بر روی قطعات بزرگ و سنگینی که حمل آنها دشوار است یا دستگاه ها و قطعات ثابت مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل یک دستگاه لیزری کوچک و سبک است که برای حکاکی لیزری انواع مواد استفاده می شود. معمولاً در محیط های صنعتی و تولیدی برای شناسایی دائمی محصولات، قطعات و مجموعه ها استفاده می شود. دستگاه حکاکی لیزری پرتابل به دلیل قابلیت‌ها ، سرعت بالا، عمر طولانی و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری شناخته شده هستند.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل یک پرتو لیزر با شدت بالا تولید می کند که بر روی سطح ماده ای که باید علامت گذاری شود متمرکز می شود. پرتو لیزر مقادیر کمی از مواد را از سطح جدا می کند و یک علامت یا حکاکی دائمی ایجاد می کند. دستگاه لیزر حکاکی پرتابل می تواند برای انواع حکاکی های عمیق و سطحی استفاده شود.

در گذشته علامت گذاری روی یک قطعه با پانچ فولادی یا سمبه انجام می شد. در بیشتر موارد برای اجرای درست حکاکی نیاز به دقت و مهارت بالایی بود و این موضوع را به یک فرآیند حساس برای اعمال حکاکی بدون آسیب رساندن به خود وسیله تبدیل می‌کرد.امروزه از دستگاه حکاکی لیزری استفاده می‌شود که حکاکی بسیار دقیق‌تر با کاربری آسان تر را ارائه می‌کند و از خطر آسیب زدن به محصول جلوگیری می‌کند.

مطالب بیشتر :دستگاه حکاکی لیزری

عملکرد دستگاه حکاکی لیزری پرتابل IHP30/50

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل به علت وزن سبک فضای کمی را اشغال می کند و قابل حمل می باشد. امکان جابه جایی هد دستگاه برای پروژه هایی که امکان قرار گرفتن قطعه زیر دستگاه لیزر وجود ندارد.

فیبر نوری که از سورس به گالوانومتر وصل شده است ، قابلیت اینکه به درخواست مشتری طول فیبر تا 5 متر بیشتر شود هم وجود دارد و این ویژگی در مشاغل خاص بسیار کارآمد می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که هر چه طول فیبر بیشتر باشد ، توان خروجی دستگاه حکاکی لیزری پرتابل کمتر خواهد شد . نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که با توجه به حساسیت فیبر نوری و اهمیت نگهداری آن ، هر چه طول فیبر بلندتر باشد دقت در نگهداری و مراقبت از دستگاه اهمیت بیشتری پیدا میکند.

فیبر نوری استفاده شده در دستگاه حکاکی لیزری از ظرافت و حساسیت بالایی برخوردار است و در صورت خم شدن زیاد ، کشیدگی بیش از حد ، ضربه خوردن و له شدن آسیب جدی می بیند ، هر گونه آسیب به فیبر نوری که باعث قطع شدن رشته های فیبر شوند باعث از کار افتادن دستگاه حکاکی لیزری خواهد شد ، بنابراین به توجه و دقت بیشتری برای نگهداری نیاز دارد.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل مجهز به هد اسکنر دو بعدی با دقت بالا است.

حکاکی لیزری پرتابل که برای علامت گذاری سطوح صاف فلزی و  بعضا غیرفلزی ایده آل است، روشی مناسب برای حکاکی های دائمی، با جزئیات و کنتراست بالا است.

– پشتیبانی از انواع بارکد از جمله CODE39، CODE128، CODE126، QR و کدهای تصویری و غیره.

– اندازه کوچک وزن کلی بیم پث و هد ≤3.5 کیلوگرم است. در دستگاه حکاکی لیزری پرتابل اولیه وزن هد دستگاه بالا بود و برای انجام حکاکی حتما باید از دو دست استفاده می شد تا وزن هد کنترل شود اما در سری جدید دستگاه حکاکی لیزری پرتابل بخاطر طراحی بهتر و وزن پایین هد، استفاده از دستگاه برای کار با یک دست راحت است. این وزن و حجم کم باعث می شود که کاربر بتواند مدت زمان بیشتری از دستگاه استفاده کند.

– عملکرد انتخاب محل حکاکی با پیش نمایش نور قرمز. با داشتن پیش نمایش قبل از شروع حکاکی و دیدن محلی که قرار است حکاکی شود احتمال خطا در انتخاب محل حکاکی بر روی قطعه بسیار پایین تر است.

– ایمنی بالا مجهز به عملکرد توقف اضطراری(Emergency).

– ساعات کار طولانی، دستگاه لیزر حکاکی پرتابل قابلیت کار 24 ساعته را دارد و با رعایت شرایط استاندارد می توان از این دستگاه بی وقفه استفاده کرد

– حمل آسان،دستگاه لیزر حکاکی پرتابل مدلهای مختلفی دارد و ابعاد و وزن دستگاه ها با توجه به توان دستگاه متفاوت هستند .معمولا سورس هایی با توان بالاتر وزن بیشتری دارند، در عوض توان بالاتری برای حکاکی به کاربر ارایه می دهند.

– سازگاری بالا: این دستگاه برای طیف گسترده ای از مواد و اشکال مختلف مناسب است.

مناسب برای مواد مختلف فلزی و غیر فلزی، از جمله :

 SMC ، PC+ABS ، SU201 ، پوشش اسپری SU201،  SU304، ورق فولادی گالوانیزه ، ورق فولادی ، نورد سرد

به عنوان مثال در صنایع قطعه سازی خودرو می توان حکاکی کلمات، اعداد یا آرم روی قطعات خودرو مانند شاتون، پمپ آب، پیستون ،رینگ، محفظه موتور، گیربکس، رادیاتور، برف پاک کن و غیره را انجام داد.

حتی می توان قطعات پلاستیکی خودرو مانند نمایشگر راننده، بلندگوها و غیره را با کیفیت بالایی حکاکی کرد.

دستگاه حکاکی لیزری پرتابل دارای

 • سورس  Raycus QB با توان 30 وات و 50 وات. در سورس های Q سوییچ برند ریکاس تعداد پرتابه های پرتو در مدت زمان یکسان درمدل QB بالاتر است. 
 • گالوانومتر SinoGalvo : به علت کیفیت ساخت و دوام بالاتر در ایران حک از مدل 7110 این برند استفاده می شود.
 • منبع تغذیه های Mean Well
 • مین برد BJJCZ
 • هد سبکی که باعث سهولت کار برای اپراتور می گردد.برای حفظ فاصله کانونی متناسب با لنزی که انتخاب شده، یک قطعه مخروطی به گالوانومتر متصل می شود.
 • لنز OPEX یا F-Theta با سایز های (به انتخاب مشتری ):
 • 7*7 (7 cm)
 • 11*11 (10 cm)
 • 14.5*14.5 (14.5 cm)
 • 17*17 (17 cm)
 • 21*21 (21 cm)
 • 30*30 (30 cm)
 • آچار آلن،عینک محافظ 

فاصله کانونی لنز دستگاه حکاکی لیزری پرتابل

یکی از نکاتی که در استفاده از دستگاه حکاکی لیزری پرتابل باعث نگرانی مصرف کننده است کنترل دقیق فاصله کانونی با سطح قطعه است ، در مورد اهمیت رعایت فاصله کانونی دقیق باید گفت که اگر فاصله کانونی رعایت نشود ( کمتر یا بیشتر باشد ) حکاکی به درستی انجام نمی شود ، یعنی ممکن است پرتو لیزر بسیار ضعیف باشد یا اصلا حکاکی انجام نشود ، یرای رفع این مشکل شرکت سازنده متناسب با هر لنز قطعه ای برای نصب بر روی گالوانومتر طراحی کرده که بتوان این فاصله را به درستی رعایت کرد.

در اینجا به چند لنز و فاصله کانونی استاندارد آنها اشاره می کنیم

لنز 70*70 میلی متر به فاصله 100میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد

لنز 110*110 میلی متر به فاصله 160میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد

لنز 145*145 میلی متر به فاصله 210 میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد

لنز 170*170 میلی متر به فاصله 254 میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد

لنز 210*210 میلی متر به فاصله 290 میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد

لنز 300*300 میلی متر به فاصله 420 میلی متر تاسطح قطعه نیاز دارد.

مشخصات دستگاه حکاکی لیزری پرتابل

پارامتر
اطلاعات فنی
محدوده علامت گذاری
با توجه به نوع لنز متغیر می باشد.
مدل
30 وات
50 وات
100 وات
طول موج
1064nm
1064nm
1064nm
کتنرل برد
BJJCZ
BJJCZ
BJJCZ
ارتفاع ستون
50/80cm
50/80cm
متغیر
طول عمر سورس
100000 ساعت
100000 ساعت
100000 ساعت
سرعت حکاکی تک خط
10000mm/s
10000mm/s
7000mm/s
سیستم خنک کننده
هواخنک
هواخنک
هواخنک
توان مورد نیاز
220V/50-60Hz/2KW
220V/50-60Hz/2KW
220V/50Hz/0.5KW
نرم افزار
EzCad2
EzCad2
EzCad2

5 پاسخ

  1. سلام روز بخیر
   بله طول فیبر نوری در دستگاه لیزر پرتابل ،طبق سفارش تا ۵ متر قابل افزایش می باشد.

  1. سلام روز بخیر
   بله دستگاه حکاکی لیزری پرتابل شارژی نیز موجوده برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران حک تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *