نحوه حکاکی الکتروشیمیایی

نحوه حکاکی الکتروشیمیایی ،یکی از ارزان ترین روش های حکاکی که می توانیم به شما معرفی کنیم، حکاکی الکتروشیمیایی است.

در این روش می توانید با استفاده از شابلون و مواد شیمیایی به حکاکی مورد نظر خود بپردازید. به این صورت که کلیشه و یا لوگویی که در نظر دارید را تولید نموده و بر روی محصول قرار می دهید.

سپس با استفاده از مواد شیمیایی و همینطور پد دستگاه، شاهد به وجود آمدن اکسیداسیون نازکی بر روی سطح قطعه مورد نظر خواهید بود.

بنابراین از این روش می توانید با کمک کلیشه های از قبل ساخته شده، طرح های ثابتی را ایجاد کنید.

اگر چنانچه قصد سریال زدن بر روی قطعاتی را دارید، بهتر است این روش را فراموش کنید و از روش های دیگری برای انجام کار خود استفاده نمایید.

پس این روش از مزایا و معایب متعددی برخوردار است که باید مورد توجه قرار دهید.

مهم ترین مزایای حکاکی الکتروشیمیایی

یکی از مهم ترین مزایای روش حکاکی به صورت الکتروشیمیایی این است که روش بسیار ساده ای می باشد. در واقع هیچ گونه پیچیدگی خاصی را در آن شاهد نخواهید بود و به این ترتیب، هزینه کمی هم برای شما دارد.

این روش را با عنوان کم هزینه بودن می شناسند و دیگر این که در زمان انجام دادن آن، سرعت مخصوص به خود را دارا می باشد.  جالب است بدانید که در این روش، از دستگاه هایی استفاده می شود که قیمت پایینی دارد.

به همین ترتیب است که افراد بسیاری به استفاده از روش مذکور می پردازند و تمایل زیادی به بهره بردن از آن دارند. اگر چنانچه قصد استفاده از این روش را جهت اجرای حکاکی های خود دارید، مزایای فوق را در نظر داشته باشید. البته که می بایست معایب این روش را هم مورد توجه داشته باشید تا با دید بازتری اقدام نمایید.

به هر حال، روش های حکاکی بی شماری در بازار هستند که هر فرد و کاربری بر اساس نوع کار خود و همینطور شرایطی که در آن قرار دارد، یکی از آن ها را انتخاب می کند.

انتخاب روش های مورد نظر، دلخواه است و باید بدانید که کدامیک از این روش ها، پاسخدهی بهتری در مقابل نیازهای شما را دارد.

این روش از حکاکی قابلیت اجرا بر روی قطعات گوناگونی را دارد. بنابراین فرقی نمی کند که قطعه مورد نظر مرتبط با چه کاری است، شما می توانید در هر زمینه ای، این عملیات را اجرا نمایید.

همینطور محدودیتی هم در ابعاد دیده نمی شود و هر قطعه با ابعاد گوناگون را می توانید به این طریق، حکاکی کنید.

این دستگاه ها به سرویس و یا نگهداری خاصی هم نیاز ندارند و جالب است بدانید که طرزکار و حتی آموزش کار با آن ها هم بسیار راحت می باشد.

معایب روش حکاکی الکتروشیمیایی

با توجه به این که هر روش حکاکی علاوه بر مزایا، معایبی هم دارا می باشد، باید بدانید که این معایب دقیقا چه چیزهایی هستند تا انتخاب دقیق تری را برای خود رقم بزنید.

یکی از مهم ترین معایب این روش، عدم تغییر سریال و یا طرح مورد نظر است.

مطالب مرتبط: دستگاه حکاکی لیزر رومیزی

بنابراین باید از قبل، کلیشه ای را در اختیار داشته باشید تا بتوانید با کمک آن به حکاکی بپردازید. پس اگر کلیشه ای در کار نباشد، حکاکی هم صورت نخواهد گرفت. در کنار آن، می توانیم به عمق کم حکاکی اشاره داشته باشیم.

به این ترتیب، حکاکی با عمق کم، طول عمر کوتاه تری هم خواهد داشت. به این معنا که در اثر استفاده از قطعه مورد نظر و یا تغییرات آب و هوایی، حکاکی مورد نظر از عمق کمتری برخوردار است.

همچنین بر اساس این که حتما باید کلیشه ای وجود داشته باشد، باید بدانید که حکاکی نامبرده به این مورد وابسته می باشد. یعنی اگر برای حکاکی که در نظر دارید، کلیشه ای در نظر نگرفته باشید، عملا حکاکی صورت نخواهد گرفت.

اگر چنانچه، فعالیتی که در نظر دارید، تنها با یک کلیشه انجام می شود، می توانید همین روش را برای انجام حکاکی های خود در نظر بگیرید.

اما در صورتی که حکاکی به صورت سریال زدن را مد نظر قرار داده اید، بهتر است تا روش دیگری را انتخاب کنید. زیرا در این صورت باید برای هر یک سریال، کلیشه ای جداگانه داشته باشید که به این ترتیب، از نظر قیمتی و زمانی که صرف انجام این کار می کنید، به صرفه نخواهد بود.

در صورت تمایل، می توانید از کارشناسان مجموعه ایران حک، جهت کسب اطلاعات بهتر و بیشتر هم کمک بگیرید تا بهترین روش را برای انجام حکاکی های خود انتخاب نمایید.

نحوه حکاکی الکتروشیمیایی

مهم ترین ویژگی ها و مشخصات دستگاه حکاکی الکتروشیمیایی

دستگاه های حکاکی الکتروشیمیایی دارای مشخصات و ویژگی های مخصوص به خود هستند که از مهم ترین آن ها می توانیم موارد ذیل را بیان نماییم:

 1. برای این که بتوانید از این دستگاه استفاده کنید، هیج گونه نیازی به آموزش برنامه نویسی و یا آشنایی با سیستم های نرم افزاری ندارید.
 2. نگهداری از دستگاه های حکاکی الکتروشیمیایی بسیار پایین است و در برخی مواقع حتی با رقم صفر هم روبرو می شوید.
 3. درحین کار و انجام حکاکی، هیچ گونه آسیبی به قطعات مورد نظر وارد نمی شود. این آسیب از نظر مکانیکی و همینطور ابعادی در نظر گرفته خواهد شد.
 4. شما می توانید از این روش بهره ببرید و بر روی قطعاتی که سختی بالایی دارند هم به حکاکی بپردازید.
 5. با هیچ گونه محدودیتی در زمینه حکاکی روی قطعات بزرگ و همینطور طرح های نامنظم روبرو نیستید.
 6. در مقایسه با دستگاه های حکاکی لیزری و یا سایر موارد، از قیمت پایین تری برخوردار است.
 7. این دستگاه با استفاده از برق تک فاز به فعالیت می پردازد و نیازی به وجود برق سه فاز نخواهید داشت.
 8. در مورد هزینه مصرف انرژی هم باید بدانید که بسیار پایین است و از این نظر برای افراد بسیاری دارای اهمیت می باشد.
 9. از لحاظ حجم و ابعاد دستگاه، جای بسیار کمی را اشغال می کنند و مناسب کارگاه هایی هستند که با کمبود فضا روبرو هستند.
 10. توانایی بالایی در چاپ و حکاکی انواع طرح و نوشته بر روی فلزات را دارند.
 11. ماندگاری چاپ و طرح های ایجاد شده بر روی فلزات را حدود 20 سال می دانند.
 12. شما می توانید به رنگ مشکی و یا سفید بر روی قطعات مورد نظر خویش، به حکاکی بپردازید.
 13. در نهایت، هر نوع آرم و نوشته ای که در نظر دارید را می توانید در مدت زمانی کمتر از 100 ثانیه مورد چاپ قرار دهید.

موارد کاربرد دستگاه های الکتروشیمیایی

حال با وجود تمامی مواردی که پیشتر برای شما بیان نمودیم، به دنبال این باشید که در رابطه با موارد کاربرد این دستگاه هم اطلاعاتی را به دست آورید.

معمولا از این روش به منظور ایجاد حکاکی بر روی قطعات خودرو، تجهیزات مرتبط پزشکی، ابزارهای گوناگون ساختمان سازی و تاسیساتی، ملزومات مربوط به آشپزخانه ها، موارد هواپیمایی و نظامی و سایر صنایع می پردازند.

مطالب مرتبط: فروش انواع دستگاه حکاکی لیزر

از آن جایی که ساده ترین و ارزان ترین روش حکاکی، همین استفاده از روش حکاکی الکتروشیمیایی می باشد، بنابراین صنایع گوناگونی به استفاده از این روش روی آوردند.

شما با کمک جریان برق و همینطور الکترولیز شیمیایی می توانید حکاکی و مارک زنی کنید. یک روش جذاب و ماندگار حکاکی است که باید تمامی معایب و مزایای آن را به خوبی بشناسید تا انتخاب درستی را برای خویش رقم بزنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظرات و سوالات خود را با ما در ایران حک در میان بگذاریدx
تماس با کارشناسان ایران حک