موارد متریال کاربردی حکاکی لیزر فایبر مارکینگ

فهرست مطالب

موارد متریال کاربردی حکاکی لیزر فایبر مارکینگ، حکاکی لیزر فایبر مارکینگ به عنوان یک فرایند تکنولوژیک شناخته می شود. این فرایند می تواند با استفاده از انرژی لیزر فایبر، بر روی هر نوع سطحی، به حکاکی و علامت گذاری بپردازد.

جالب است بدانید که این فناوری از دقت و سرعت بالایی برخوردار است و این قابلیت را دارا می باشد تا طرح های پیچیده را هم اعمال نماید.

بر این اساس این روش را در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می دهند. در ادامه لازم است تا به برخی از موارد متریال کاربردی حکاکی لیزر فایبر مارکینگ اشاره ای داشته باشیم که عبارتند از:

حکاکی لیزر فایبر مارکینگ فلزات

حکاکی لیزر فایبر را می توان بر روی انواع فلزات من جمله آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ و غیره انجام داد. از این روش جهت علامت گذاری بر روی هر نوع از قطعات صنعتی، شماره گذاری روی آن ها و ایجاد لوگو بهره برد.

حکاکی لیزر فایبر مارکینگ پلاستیک

پلاستیک های گوناگونی هستند که می توان بر روی آن ها از فناوری لیزر فایبر استفاده نمود. این پلاستیک ها شامل آکریلیک، پلی کربنات، پلی پروپلین، نایلون و غیره است. بدون شک کاربرد وسیعی چون علامت گذاری، ایجاد لوگو، انواع نوشته ها و غیره را دارا می باشد.

حکاکی لیزر فایبر مارکینگ چوب

حکاکی لیزر فایبر می تواند بر روی انواع چوب انجام گیرد. چوب هایی تحت عنوان MDF، روکش چوب و غیره همگی قابلیت حکاکی را دارند.

ساخت انواع تابلو، ایجاد نقوش مختلف، لوگوها و غیره همگی در صنایع چوب و مبلمان اهمیت بالایی داشته و باید مورد توجه قرار گیرند.

مطالب مرتبط: حکاکی لیزر فایبر مارکینگ

حکاکی لیزر فایبر مارکینگ چرم

این روش از حکاکی بر روی انواع چرم طبیعی و مصنوعی کاربرد دارد. پس به منظور علامت گذاری بر روی انواع چرم، ایجاد لوگو، طرح و الگوهای مختلف در صنایع چرمی از این روش بهره می برند.

حکاکی لیزر فایبر مارکینگ شیشه

بر روی سطوح شیشه ای هم می توان از حکاکی لیزر فایبر استفاده کرد. انواع نام، طرح های متفاوت، علامت گذاری و غیره همگی در صنایع شیشه سازی استفاده می شوند.

نکته ای که باید در هنگام کار با لیزر فایبر مارکینگ به آن توجه داشته باشید، این است که در عمل با متریال های گوناگونی روبرو خواهید بود. بنابراین توانایی این را هم دارید تا از این متریال بهره برده و به حکاکی لیزری بر روی آن ها بپردازید.

ویژگی متریال کاربردی حکاکی لیزر فایبر مارکینگ

متریال هایی که برای حکاکی لیزر فایبر مارکینگ استفاده می شوند، ویژگی های متفاوتی دارند. اما در این جا لازم است تا به بیان برخی از ویژگی های مشترک آن ها بپردازیم که عبارتند از:

1. قدرت و دقت حکاکی فوق العاده بالا

حکاکی لیزری فایبر همراه با دقت بی نهایت بالایی انجام می شود و به این ترتیب قادر خواهد بود تا به صورت کاملا دقیق، هر نوع نوشته، الگو، طرح و یا غیره را بر روی سطوح گوناگون اعمال نماید.

مطالب مرتبط: دستگاه حکاکی لیزری

موارد متریال کاربردی حکاکی لیزر فایبر مارکینگ

2. سرعت زیاد و بالا

حکاکی های مورد نظر در این روش، با سرعت بالایی صورت می گیرند. پس می توان سرعت این روش را به طور معمول از سایر روش های حکاکی معمولی بیشتر بیان نمود.

3. دوام و مقاومت

حکاکی های لیزر فایبر معمولا دوام و مقاومت بالایی دارند. تمامی علامت و حکاکی هایی که با لیزر فایبر صورت می گیرند، مقاومت عالی در مقابل فشار، رطوبت و همینطور حرارت را دارا هستند.

4. امکان ایجاد و حکاکی طرح های پیچیده

با استفاده از حکاکی لیزر، می توانید طرح های دقیق و پیچیده ای را بر روی متریال های گوناگون اعمال نمود. با وجود این فناوری، می توانید هر نوع جزییات ریز را به راحتی اجرا کنید.

5. عدم نیاز به برقراری تماس مستقیم

لیزر مورد نظر در این روش، بدون تماس مستقیم با سطح متریال عمل می نماید. در حقیقت به این معنا می باشد که نیازی به قطعات و یا ابزارهای فیزیکی وجود ندارد و حکاکی به راحتی انجام خواهد شد. پس سطح متریال هیچ آسیبی نخواهد دید.

6. امکان ایجاد هر نوع حکاکی بر روی سطوح گوناگون

حکاکی لیزر فایبر را می توانید بر روی انواع سطوح همچون فلزات، پلاستیک، چوب، شیشه، چرم و سایر متریال ها انجام دهید.

7. کنترل پارامترهای موجود

با استفاده از تکنولوژی لیزر فایبر، می توانید پارامترهای مختلفی را همچون سرعت حکاکی، قدرت لیزر و عمق حکاکی را مورد کنترل قرار دهید. با وجود همچنین امکانی، کاربر اجازه دارد تا بهترین نتیجه را برای متریال مورد نظر و همینطور نوع حکاکی آن در نظر بگیرد.

معایب دستگاه حکاکی لیزر فایبر مارکینگ

در کنار مزایا و ویژگی هایی که از دستگاه حکاکی لیزر فایبر مارکینگ بیان نمودیم، لازم می دانیم تا در مورد معایب این محصول هم اطلاعاتی داشته باشید. معایب دستگاه لیزر فایبر عبارتند از:

دستگاه لیزر فایبر از نظر هزینه ای، برای برخی از کسب و کارها و همینطور کاربران، ممکن است یک گزینه گران قیمت به شمار آید. هزینه ای که بابت تهیه و نگهداری این نوع از دستگاه ها باید پرداخت کرد هم معمولا بالا می باشد.

مطالب مرتبط: دستگاه حکاکی لیزر

ممکن است این دستگاه در حکاکی بر روی متریال های ضخامت بالا، کمی با مشکل روبرو شود. بنابراین محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد و به منظور حکاکی بر روی متریال های ضخیم، به دستگاه هایی با قدرت بیشتر نیاز است.

این روش حکاکی ممکن است با تاثیر حرارتی روبرو باشد. تغییر رنگ، تغییر خواص مکانیکی و یا واکنش های شیمیایی در سطح متریال مورد نظر ایجاد خواهند شد.

این روش لیزری را معمولا برای متریال هایی که رنگ تیره دارند و یا قدرت جذب آن ها مناسب است، استفاده می کنند. بر روی متریال های با رنگ روشن و یا دارای قدرت جذب پایین، ممکن است که عملکرد حکاکی بهبود پیدا کند.

برخی از متریال ها هستند که این روش جهت حکاکی برای آن ها، اصلا مناسب نیست. متریال های شفاف همچون شیشه و پلاستیک، ممکن است به دستگاه های دیگری جهت حکاکی نیاز داشته باشند.

نیازمند ایجاد تنظیماتی دقیق تر به منظور نتیجه گیری بهتر وجود دارد. تنظیمات مرتبط با قدرت لیزر، عمق حکاکی و سرعتی که دارد، همه شامل تنظیمات مربوطه می شوند. اگر تنظیمات را به درستی انجام ندهید، ممکن است با نتایجی ضعیف تر روبرو شوید یا حتی متریال را خراب کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظرات و سوالات خود را با ما در ایران حک در میان بگذاریدx
تماس با کارشناسان ایران حک