لیزر زنگ زدا چگونه کار می کند؟

لیزر زنگ زدا چگونه کار می کند؟ 

 دستگاه لیزر تمیز کننده برای پاک کردن انواع جرم و زنگ زدگی مواد از جمله فلزات و سرامیک ها استفاده می شود. این دستگاه از یک پرتو نور متمرکز برای حذف آلاینده هایی مانند روغن، گرد و غبار، زنگ زدگی، رنگ و الکترولیت استفاده می کند.

دستگاه لیزر زنگ زدا ، آلودگی ها را با تبخیر آنها به گرد و غبار و بخار و از طریق فرسایش توسط لیزر حذف می کند. هنگامی که پرتو لیزر به سطح برخورد می کند، بخشی از انرژی آن توسط سطح فلز جذب می شود و بقیه منعکس می شود. آلاینده ها زمانی خارج می شوند که انرژی کافی برای رسیدن به آستانه فرسایش را جذب کرده باشند ، از آنجایی که آستانه فرسایش سطوح فلزی بالاتر از آلاینده ها است، بستر تحت تأثیر این فرآیند قرار نمی گیرد.

مزایای لیزر زنگ زدا

لیزر زنگ زدا یک فناوری نوین است که از آن به منظور رفع و حذف زنگ و رسوبات فلزی از سطح قطعات فلزی استفاده می نمایند. مزایای استفاده از این فناوری عبارتند از:

 1. سرعت بالا:

لیزر زنگ زدا در مقایسه با سایر روش های سنتی، به زمان کمتری برای پاک کردن سطوح و زنگ زدایی نیاز دارد و می تواند یک گزینه مناسب برای کاهش هزینه ها و بهره وری بالاتر تلقی شود.

 1. دقت بالا :

با توجه به دقت بالای لیزر ، می توان با تنظیم پارامترها فقط سطح مورد نظر را تمیز کرد .

 1. کاربرد :

آماده کردن سطوح برای جوشکاری ، رنگ، حذف انواع آلاینده ها از جمله اکسیدها، پوشش ها، الکترولیت ها، گرد و غبار و غیره

 1. عدم نیاز به هرگونه مواد شیمیایی:

زمانی که از لیزر استفاده می کنید، هیچ نوع مواد شیمیایی برای حذف زنگ زدگی نیاز نیست. 

 1. قابلیت حذف رسوبات سخت:

با توجه به توان لیزر ، دستگاه زنگ زدا می تواند رسوبات سخت را حذف کند. 

 1. امکان حذف زنگ زدگی در مناطق غیرقابل دسترس:

لیزر زنگ زدا می تواند در مناطقی که دسترسی سختی دارند، به راحتی هر نوع زنگ زدگی را از بین ببرد.

دستگاه لیزر زنگ زدا یک جایگزین مناسب برای روش های سنتی حذف رنگ هست.

کاربرد دستگاه لیزر زنگ زدا

دستگاه لیزر زنگ زدا را می توانید در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. عبارتند از:

 1. صنعت خودروسازی:

از لیزر زنگ زدا به منظور حذف زنگ و رسوبات فلزی از قطعات خودرو استفاده می شود. قطعاتی همچون بدنه، رینگ ها و همینطور سایر قطعات فلزی به این ترتیب به راحتی پاکسازی می شوند.

 1. صنایع الکترونیک:

دستگاه لیزر زنگ زدا پالسی یک انتخاب مناسب برای صنایع و محصولات حساس بشمار می آید .

 1. صنایع نفت و گاز:

بر روی لوله ها، تجهیزات و سازه های نفتی و گازی ممکن است رسوباتی وجود داشته باشد که با استفاده از دستگاه لیزر زنگ زدا می توان این معضل را بر طرف کرد.

 1. صنایع دریایی:

رسوبات و زنگ زدگی هایی که بر روی قطعات فلزی کشتی، بنادر، سد، پل و دیگر تجهیزات دریایی وجود دارد، به راحتی با استفاده از دستگاه لیزر زنگ زدا از بین می رود.

 1. صنایع ساختمانی:

ساختمان های فلزی، تابلوهای تبلیغاتی و سایر سازه های فلزی با استفاده از دستگاه لیزر  پاکسازی می شود و کارایی بسیاری در این زمینه دارد.

 1. صنعت برق:

قطعات فلزی همچون کانتورها، پین و سایر قطعات الکترونیکی ممکن است در معرض رسوبات و یا زنگ قرار بگیرند. این نوع از لیزر با توجه به ویژگی ها و توانی که دارد، کمک خواهد کرد تا به راحتی این موارد، حذف شوند .

مطالب مرتبط: دستگاه لیزر زنگ زدا

خرید دستگاه لیزر زنگ زدا

اگر قصد دارید از دستگاه لیزر زنگ زدا استفاده کنید، باید به طول کابل فیبر توجه کنید ، هر چه طول کابل بلند تر باشد به شما آزادی حرکت بیشتری می دهد، اما مقدار انرژی در هر پالس لیزر را کاهش می دهد ، هر چه کابل طولانی تر باشد، اتلاف انرژی بیشتر است.

لیزرهای چند حالته به کابل‌های طولانی‌تری دسترسی دارند، اما کابلی که بیش از حد طولانی باشد یا روند تمیز کردن را کند می‌کند یا شما را مجبور می‌کند لیزری با توان بالاتر (و گران‌تر) را برای حفظ سرعت تولید خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *