لیزر زنگ زدا چگونه کار می کند؟

لیزر زنگ زدا چگونه کار می کند؟ ، لیزر زنگ زدا یا لیزر زنگ زدایی، فناوری مدرنی است که از آن به منظور حذف زنگ و رسوبات فلزی از سطوح قطعات فلزی استفاده می نمایند.

با استفاده از نور لیزر که بر روی سطح فلزات تابیده می شود، هر نوع زنگزدگی به راحتی پاک می گردد.

عملکرد لیزر زنگ زدا به این صورت می باشد که نور لیزر به قطعه فلزی مورد نظر تابیده می شود. به این ترتیب، انرژی حرارتی مورد نظر در سطح آن قطعه تولید می گردد.
این انرژی حرارتی موجب انجماد و همینطور تبخیر زنگ و رسوبات فلزی می شود.

در نهایت، با استفاده از یک سیستم جاری هوا، به راحتی از سطح فلز جدا خواهد شد. برای این که بتوانید نتیجه بهتری را به دست آورید، لازم است تا لیزرهایی با طول موج خاص و همینطور توان مناسبی را برای هر نوع از فلزات و نوع زنگزدگی در نظر بگیرید.

در این صورت، می توانید دقیقا همان نتیجه ای را بگیرید که منتظرش بوده اید. استفاده از این لیزر، مزایای بسیاری را در بر دارد که هر فرد و کاربری را به خود جلب می نماید.

مزایای لیزر زنگ زدا

همانطور که متوجه شدید، لیزر زنگ زدا یک فناوری نوین است که از آن به منظور رفع و حذف زنگ و رسوبات فلزی از سطح قطعات فلزی استفاده می نمایند. مزایای استفاده از این فناوری عبارتند از:

 1. سرعت بالا:

لیزر زنگ زدا در مقایسه با سایر روش های سنتی، زمان بسیار کمتری را برای انجام کار فوق نیاز دارد. بنابراین برای صنایعی که به سرعت بالا احتیاج دارند، می تواند یک گزینه منحصر به فرد تلقی شود.

 1. دقت فوق العاده عالی:

با توجه به این که از نور لیزر در حذف زنگ و رسوبات استفاده می شود، دقت بالایی را می توان در آن مشاهده کرد. این نوع از لیزر پوشش گسترده ای دارد.

 1. کارایی بی نهایت بالا:

لیزر زنگ زدا به دلیل کارآمدی که دارند و همینطور افزایش بهره وری، در صنایع گوناگون، مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. عدم نیاز به هرگونه مواد شیمیایی:

زمانی که از لیزر استفاده می کنید، هیچ نوع مواد شیمیایی برای حذف زنگزدگی ها نیاز نیست. بنابراین به حفظ محیط زیست کمک می کند و آلایندگی های محیطی را به وجود نخواهد آورد.

 1. قابلیت حذف رسوبات سخت:

از آن جایی که قدرت لیزر بالا است، رسوبات سخت را هم می تواند به راحتی حذف کند. تمامی رسوبات سخت از این طریق می توانند در کمترین زمان ممکن از بین بروند.

 1. امکان حذف زنگزدگی در مناطق غیرقابل دسترس:

لیزر زنگ زدا می تواند در مناطقی که دسترسی سختی دارند، به راحتی هر نوع زنگزدگی را از بین ببرد.

با توجه به مزایای فوق که برای دستگاه لیزر زنگ زدا بیان کردیم، باید بدانید که این روش، یک روش فوق العاده مناسب و عالی و جایگزین روش های سنتی حذف رنگ هست. به همین دلیل می باشد که این دستگاه در صنایع گوناگونی مورد توجه قرار گرفته است.

نحوه کارکرد دستگاه لیزر زنگ زدا

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که لیزر زنگ زدا چگونه کار می کند؟! از این دستگاه به منظور حذف زنگ و یا رسوبات فلزی از سطح قطعات فلزی استفاده می شود.

این کار با استفاده از نور لیزر که توان و شدت بالایی دارد، انجام می گیرد. توجه کنید که نور لیزر به سطح فلزات تابیده می شود و گرمایش سطح را در بر دارد. به این ترتیب، زنگ و رسوبات فلزی روی سطح قطعه به بخار تبدیل می شوند.

در هنگام استفاده از لیزر زنگ زدا، باید پارامترهایی را در نظر بگیرید تا به بهترین شکل ممکن، کارها انجام شود.

بنابراین باید به نوع قطعه فلزی، مقدار زنگزدگی و همینطور رسوبات فلزی که بر روی سطح قرار دارند، باید توجه کنید.

پارامترهایی همچون شدت و توان تنظیم می شود که باید دقت بالایی بر روی این موارد داشته باشید.

مطالب مرتبط: دستگاه لیزر حکاکی

شما می توانید با داشتن سیستم کنترل دقیق به راحتی، پوشش گسترده ای بر سطح قطعه فلزی اعمال کنید.

هر مشکلی که در نحوه کارکرد این دستگاه دارید، می توانید از طریق کارشناسان فروش ایران حک، رفع نمایید.

بنابراین از یک پشتیبانی کامل برخوردار هستید تا بتوانید شاهد بهترین عملکرد دستگاه باشید و نتیجه آن، رضایت شما را در بر داشته باشد.

دستگاه فوق از توانایی های بالایی برخوردار می باشد و به همین ترتیب است که می توانید از آن نهایت استفاده را برای خود رقم بزنید.

پس اگر سوالی در رابطه با نوع دستگاه، میزان توان لیزر آن، قدرتی که دارد و سایر ویژگی های نهفته در دستگاه دارید، بهترین کار، مشورت با کارشناسان فروش ایران حک است. در نظر داشته باشید که در زمان مشورت با افراد خبره در این کار، نتیجه ای که انتظارش را دارید، به دست می آورید. توجه به این موارد برای کسب نتیجه دلخواه اهمیت بالایی دارا می باشد.

کاربرد دستگاه لیزر زنگ زدا

دستگاه لیزر زنگ زدا را می توانید در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار دهید. کاربرد این دستگاه بسیار زیاد است و مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. صنعت خودروسازی:

از لیزر فوق به منظور حذف زنگ و رسوبات فلزی از قطعات خودرو استفاده می شود. قطعاتی همچون بدنه، جلوبندی، رینگ ها و همینطور سایر قطعات فلزی به این ترتیب به راحتی پاکسازی می شوند.

 1. صنایع هوافضا:

تمایم قطعات داخلی و بیرونی ماهواره ها و سفینه ها ممکن است در معرض رسوبات و زنگزدگی قرار بگیرند. به این ترتیب، لیزر زنگزدا می تواند در این مواقع، مفید باشد و کارایی فوق العاده ای را از خود نشان دهد.

 1. صنایع نفت و گاز:

بر روی لوله ها، تجهیزات و سازه های نفتی و گازی ممکن است رسوباتی وجود داشته باشد که با کمک این دستگاه، می توان به راحتی آن ها را پاک نمود.

 1. صنایع دریایی:

رسوبات و همینطور زنگزدگی هایی که بر روی قطعات فلزی کشتی، بنادر، سد، پل و دیگر تجهیزات دریایی وجود دارد، به راحتی از طریق دستگاه لیزر زنگزدا از بین می رود.

 1. صنایع ساختمانی:

ساختمان های فلزی، پل ها، تابلوهای تبلیغاتی و سایر سازه های فلزی با استفاده از دستگاه لیزر فوق پاکسازی می شود و کارایی بسیاری در این زمینه دارا می باشد.

 1. صنعت الکترونیک:

قطعات فلزی همچون کانتورها، پین و سایر قطعات الکترونیکی ممکن است در معرق رسوبات و یا زنگ قرار بگیرند. این نوع از لیزر با توجه به ویژگی ها و توانی که دارد، کمک خواهد کرد تا به راحتی این موارد، حذف شوند و از بین بروند. بنابراین یک گزینه عالی برای قطعاتی است که درگیر این مشکلات هستند.

مطالب مرتبط: دستگاه لیزر زنگ زدا

خرید دستگاه لیزر زنگ زدا

یک نکته فوق العاده مهم را باید برای شما بیان کنیم که اهمیت زیادی دارد.

برای این که در هر رشته ای از این دستگاه استفاده کنید، به تخصص و همینطور آموزش مناسبی نیاز دارید. پس قبل از استفاده از دستگاه و یا حتی خرید آن، لازم است ابتدا نیازسنجی کنید. پس از انجام این کار، باید از کارشناسان فروش مجموعه مورد نظر، نظرخواهی کنید که مطابق با کار مد نظر شما، کدام دستگاه لیزر و توانی می تواند کارایی بیشتری داشته باشد.

سپس دستگاه را از یک مجموعه معتبر تهیه کنید. در حال حاضر، مجموعه ایران حک توانسته است دستگاه های لیزر زنگزدا را در کیفیت عالی و قیمت مناسبی به بازار عرضه نماید.

از این دستگاه تا کنون، در صنایع گوناگون، استفاده کردند و کارایی بی شماری دارا است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظرات و سوالات خود را با ما در ایران حک در میان بگذاریدx
تماس با کارشناسان ایران حک