راز مهم حک لیزری اشکال نامنظم چیست؟

فهرست مطالب

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که اشکال نامنظم را با چه دستگاهی می توان، حکاکی کرد؟!

یا این که خرید آن دستگاه ها به چه صورتی است و چه ویژگی هایی دارند! ما در این مقاله سعی داریم تا راز مهم حک لیزری اشکال نامنظم چیست؟

را برای شما آشکار کنیم. لازم است بدانید که اشکال نامنظم را می توان با دستگاه های متفاوتی از لیزر، مورد حکاکی قرار داد.

در حقیقت 4 دستگاه وجود دارد که می تواند عملیات حکاکی و برش آن ها را به راحتی انجام دهد.

شما می توانید با توجه به ویژگی ها و مشخصات هریک از این دستگاه ها و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، لیزر مناسب را انتخاب نموده و خرید آن را ثبت نمایید.

ابتدا نیازسنجی کنید و سپس خریدهای خود را در این زمینه قطعی فرمایید. پس راز مهمی که در این زمینه وجود دارد، انتخاب دستگاه درست و مناسب است که در ادامه بیشتر متوجه خواهید شد.

راز مهم حک لیزری اشکال نامنظم چیست؟

دستگاه لیزر فایبر

دستگاه های مخصوص لیزر فایبر از امکانات ویژه ای برخوردارند و قابلیت حکاکی و برش متریال های گوناگون را هم دارا هستند. توجه داشته باشید که توانایی و قدرت لیزر فایبر زیاد است.

مطالب مرتبط:

دستگاه لیزر حکاکی

به گونه ای که حتی یک لیزر20 وات می تواند به راحتی به حکاکی هر فلزی بپردازد. نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید، آن است که حک فایبر بر روی اجسامی که شفاف هستند، به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

با کمک این دستگاه می توانید بر روی متریال های گوناگونی همچون فلز، پلکسی، چوب و پلاستیک و همینطور شیشه های مات و غیرشفاف به حکاکی برپدازید.

از دیگر ویژگی های لیزر فایبر می توانیم به دقت بالای برش و حکاکی آن اشاره داشته باشیم. به این صورت که می توانید به راحتی نسبت به حکاکی در ظریف ترین حالت ممکن نیز اقدام کنید و آن را در بهترین ظاهر، تحویل بگیرید.

قیمت این نوع دستگاه ها نیز با توجه به ابعادی که دارند و همینطور میزان وات و توان آن ها متغیر است.

نقش گالوانومتر در دستگاه لیزر فایبر

مهم است این را خاطرنشان کنیم که گالوو مخفف کلمه گالوانومتر است. با کمک این دستگاه می توانید بر روی متریال های گوناگونی به حکاکی بپردازید.

گالوو توانایی استفاده از دو منبع نور فایبر و CO2 را دارا است.

سرعت بالای این دستگاه از بزرگترین مزایای آن به شمار می آید. شرایط نگهداری و همینطور تعمیر آن ها بسیار راحت است و آنقدرها به مراقبت نیاز ندارند.

اما عیبی که می توانیم برای این دستگاه نام ببریم، ناحیه حکاکی کوچک آن است. یعنی تنها تا یک مربع حدود 6 اینچی را حکاکی می کند و به این ترتیب، برای حکاکی های بزرگ، اصلا گزینه مناسبی نخواهد بود.

حک لیزری هیبریدی اجسام نامنظم

در مورد لیزرهای هیبریدی باید بدانید که هر دستگاه حکاکی لیزری که با کمک دو نوع منبع دی اکسید کربن و همینطور فایبر کار می کنند، به لیزرهای هیبریدی شهرت دارند.

حکاکی و انجام برش های لیزری دارای مزایا و معایب بی شماری هستند که حتما باید آن ها را مورد توجه قرار دهید. از این دستگاه به منظور حکاکی فلز، چرم، پلکسی، چوب، شیشه و همچنین ورق آکریلیک استفاده می نمایند.

توجه کنید که امکان استفاده از هر دو نوع لیزر در آن واحد میسر نیست. بنابراین بایستی ابتدا یک روش را امتحان کنید و سپس در ادامه به دنبال روش دیگر آن باشید.

قیمت این دستگاه در مقایسه با خرید جداگانه دو دستگاه با این امکانات، بسیار مقرون به صرفه است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد.

دستگاه لیزرهای CO2

لیزرهای CO2 را می توان به عنوان رایج ترین دستگاه هایی نام برد که در صنعت حکاکی  و همینطور برش های لیزری، مورد استفاده قرار می گیرند.

بزرگترنی مزیت و امتیازی که می توانیم برای این نوع از دستگاه لیزر بیان کنیم، آن است که با کمک این محصول می توان بر روی قطعات بسیار بزرگ نیز به حکاکی پرداخت.

بنابراین در این موارد، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

این روش حکاکی، طیف فوق العاده وسیعی از متریال های گوناگون را جهت حکاکی و برش به خود اختصاص داده است.

در این میان ممکن است این روش حکاکی برای متریال های خاصی اصلا مناسب نباشد. پلاستیک های ABS و همینطور فلزات بدون پوشش به هیچ وجهی مناسب حکاکی با این نوع لیزر نمی باشند.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظرات و سوالات خود را با ما در ایران حک در میان بگذاریدx
تماس با کارشناسان ایران حک