حکاکی روی شیشه چیست؟

حکاکی بر روی شیشه به معنای استفاده از ابزار خاصی می باشد که از آن ها به منظور برش، حک و طراحی الگوها، نقش ها و همینطور طرح های مختلف بر روی سطح شیشه استفاده می کنند.

این فرایند ممکن است به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه های حکاکی بر روی شیشه صورت بگیرد. از حکاکی بر روی شیشه، معمولا به منظور تزیین و ساخت آثار هنری، ساعت ها، لوازم تزیینی و موارد متفاوت دیگری استفاده می شود.

نحوه حکاکی بر روی شیشه

عملیات حکاکی روی شیشه را می توانیم یک فرایند هنری بدانیم که ابزارها و تکنیک های خاصی را نیاز دارد.

برای انجام این کار، لازم است ابتدا یک طرح خاصی را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم آن را بر روی شیشه ایجاد کنیم.

این کار با روش های متفاوتی انجام می شود که هریک دارای مزایا و همینطور معایب خاص خود است.

این شما هستید که باید با توجه به معایب و مزایای آن به بررسی بپردازید تا بهترین روش را برای انجام کار خود در نظر بگیرید.

حکاکی روی شیشه با لیزر

اجرای حکاکی روی شیشه با کمک لیزر را می توانیم یک روش مدرن و دقیق بدانیم.

از این روش به منظور حکاکی الگوها و همچنین طرح های متفاوتی استفاده می نمایند که شاید اجرای آن ها با روش های سنتی امکان پذیر نباشد.

در این روش، از دستگاه لیزر بهره برده می شود و نور لیزر بر روی سطح شیشه خواهد تابید.

همین مورد عاملی در ایجاد برش و حکاکی الگو و نقوش مختلف است.

دستگاه های لیزر کنترل شده هستند و از دقت فوق العاده بالایی هم برخوردارند. به این ترتیب است که شاهد به وجود آمدن طرح های مختلف و جذاب بر روی شیشه خواهیم بود.

توان لیزر به این ترتیب، به خوبی کنترل خواهد شد، در نتیجه می توانید جزییات ریز و الگوهای پیچیده ای را بر روی شیشه های مورد نظر به وجود آورید.

از این روش حکاکی روی شیشه با استفاده از لیزر، در صنایع گوناگونی استفاده می کنند.

بنابراین، این روش، به دلیل دارا بودن دقت زیاد، سرعت و امکانات خاصی که فراهم می آورد، یک جایگزین مناسب به جای حکاکی های دستی روی شیشه محسوب می گردد.

ویژگی های حکاکی لیزری روی شیشه

حکاکی لیزری روی شیشه از ویژگی های بسیاری برخوردار است که عبارتند از:

 1. دقت فوق العاده بالا:

این روش از حکاکی دقت بالایی دارد و به این ترتیب می توان جزییات ریز و حتی الگوهای پیچیده ای را بر روی شیشه به وجود آورد.

 1. سرعت بالا و مناسب:

با استفاده از دستگاه لیزر، حکاکی روی شیشه با سرعت بالایی صورت می گیرد. پس همین مورد می تواند علاوه بر افزایش کارایی، کاهش زمان را هم در پی داشته باشد.

مطالب مرتبط: حکاکی لیزری روی شیشه

 1. امکان ایجاد حکاکی های عمیق:

در صورتی که به تنظیم قدرت لیزر بپردازید، می توانید عمق حکاکی های روی شیشه را تنظیم نمایید. پس اپراتور حکاکی می تواند بر اساس نیاز خود، میزان عمق حکاکی را مشخص نماید.

 1. قابلیت حکاکی انواع طرح و الگوهای متفاوت:

با استفاده از این روش می توانید هر نوع طرح و الگوی متفاوتی را روی شیشه ایجاد نمایید. بنابراین طراحان و هنرمندان می توانند طرح های خلاقانه و منحصر به فردی را روی شیشه ایجاد کنند.

 1. مقاومت بالای حکاکی در مقابل فرسایش:

با توجه به حکاکی های دقیق لیزری، باید بدانید که طرح های ایجاد شده، مدت زمان بیشتری را بر روی شیشه باقی می مانند. به این ترتیب، عمر مفید آن ها بیشتر خواهد شد و کارایی زیادتری خواهند داشت.

 1. عدم نیاز به تماس مستقیم دستگاه حکاکی و متریال:

لیزر در حکاکی های لیزری، هیچ تماسی با سطح شیشه ندارد. به این معنی که فشار و یا سایشی بر روی شیشه به وجود نمی آید، در نتیجه شاهد کیفیت و سلامت سطح شیشه خواهیم بود.

به این ترتیب با یک روش دقیق، سریع و قابل اعتماد روبرو هستیم که امکان ایجاد طرح ها و الگوهای متنوعی را بر روی سطح شیشه به همراه دارد.

حکاکی لیزر روی شیشه

مهم ترین نکات قبل از خرید دستگاه های حکاکی لیزری روی شیشه

زمانی که تصمیم قطعی خود را مبنی بر خرید دستگاه های حکاکی لیزری فایبر اعلام نمودید، لازم است تا به بررسی یک سری نکات در این زمینه بپردازید.

به عنوان مثال بررسی مواردی همچون نوع برند دستگاه، میزان توان آن ها، طول عمر دستگاه مورد نظر، درجه کیفی آن و حتی قابل حمل بودن و یا ثابت بودن دستگاه هم اهمیت زیادی دارد. بنابراین مهم ترین نکات قبل از خرید دستگاه های حکاکی لیزری عبارتند از:

 • نوع برند و درجه کیفی آن:

توجه داشته باشید که برند دستگاه حکاکی لیزری روی شیشه از اهمیت بالایی برخوردار است.

زیرا هرچه یک برند معروف تر را در نظر بگیرید، کیفیت بالاتری خواهد داشت و به این ترتیب، می توانید برای مدت زمان بیشتری روی کارایی آن حسابی را باز کنید.

 • توان دستگاه حکاکی:

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید، توان دستگاه حکاکی لیزری می باشد. هرچه دستگاه مورد نظر از توان بالاتری برخوردار باشد، بهتر می توانید تمامی کارهای خود را انجام دهید.

 • قابلیت حمل و یا ثابت بودن دستگاه حکاکی لیزری:

همانطور که می دانید، دستگاه های حکاکی روی شیشه به دو صورت قابل حمل و ثابت تولید می شوند. بنابراین شما این توانایی را خواهید داشت تا بر اساس نیاز خود و همینطور شرایط کارگاهی که دارید، یکی از انواع این مدل ها را انتخاب نمایید.

 • نوع گارانتی و خدمات پس از فروش:

بیشتر مجموعه هایی که به تولید و یا واردات دستگاه های حکاکی روی شیشه می پردازند، خدمات پس از فروش مناسب و همینطور گارانتی خوبی را ارائه می دهند. به این ترتیب، می توانید از امکاناتی که در اختیار مشتری قرار می دهند، نهایت استفاده را داشته باشید.

 • امکان حکاکی روی متریال های شیشه ای متفاوت:

این که بتوانید بر روی شیشه های متفاوت همراه با ویژگی های متغیر و ابعاد و اندازه های گوناگون به حکاکی بپردازید، اهمیت بالایی دارد. به این ترتیب، دیگر فرقی ندارد که متریال شیشه ای شما از چه قطری برخوردار است و یا چه ویژگی هایی دارد، تنها کافیست اقدامات لازم جهت حکاکی را به جای آورید.

قیمت دستگاه حکاکی روی شیشه

پس از اینکه متوجه شدید که حکاکی روی شیشه چیست؟

لازم است تا با دستگاه های متفاوتی که این امکان را برای شما فراهم می کنند هم آشنا شوید.

در حال حاضر، یکی از پرفروش ترین و به عبارتی پرمخاطب ترین دستگاه های حکاکی، دستگاه لیزر فایبر است. ویژگی های بسیاری دارد که توجه کاربران مختلف را به خود جلب می کند. هرچه برند معتبر و معروف تری را برای این دستگاه انتخاب کنید، بدون شک قیمت بیشتری را هم باید بابت آن پرداخت نمایید.

همچنین باید به میزان بودجه ای که برای خرید دستگاه فوق در نظر گرفتید هم توجهی داشته باشید. کیفیت متریال به کار رفته در تولید دستگاه مذکور، ابعادی که دارد، میزان کارایی آن و کار با متریال های متنوع، همه و همه در تعیین قیمت نقش دارند.

در صورتی که به دنبال دریافت قیمت های به روز و معتبری از این دستگاه هستید، می توانید با کارشناسان ایران حک در ارتباط باشید. زیرا بر اساس نوع نیاز شما و همینطور سایر موارد، قیمت مناسب با دستگاه را به شما اعلام خواهند کرد.

قیمتی که با کیفیت و سایر ویژگی های دستگاه مطابقت داشته باشد، بهترین و مناسب ترین قیمت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *