تاریخچه حکاکی

هنر حکاکی را می توان از قدیمی ترن هنرها به شمار آورد و تاریخچه حکاکی به انسان های نخستین باز می گردد. اگر دقت داشته باشید، در تمامی کتاب ها و فلیم های مرتبط با انسان های نخستین، می بینید که برای بیان منظور خویش، از حکاکی بر روی سنگ ها استفاده می کردند تا این که، در ثبت وقایع هم تصمیم گرفتند از این روش بهره ببرند.

آشنایی با هنر حکاکی

درست است که اکنون این روش را به عنوان یک هنر می شناسند، اما در زمان های قدیم، به این صورت نبود. این عمل با حکاکی بر روی سنگ آغاز شد اما بعدها با کشف فلز، حکاکی روی فلزات هم پدیدار گشت.

بنابراین روز به روز شاهد تکامل این هنر بوده این تا اکنون که می توانید آن را در سطح وسیعی، مشاهده نمایید.
اگر در آثار تاریخی موجود دقت کنید، می توانید اثرات حک را بر روی آن ها مشاهده کنید. به عنوان مثال، جهت زیباسازی سلاح های مرتبط با پادشاهان از این روش استفاده می کردند و کارایی زیادی داشت.

در ایران نیز قبل از پیدایش خط و الفبا، برای انجام امور خویش از مهرهایی استفاده می کردند که با روش حکاکی تولید شده بودند.

در واقع، استفاده از مهرهای فلزی اهمیت زیادی داشت و افراد بسیاری به دنبال تهیه آن نوع از مهرها با توجه به سبک و سیاقی که در نظر دارند، بودند.

مطالب مرتبط:

دستگاه حکاکی لیزری

در صورتی که در آثار باستانی دقت کنید، می توانید آثار حکاکی و هنری که در زمان های قدیم وجود داشت را ببینید و از آن لذت ببرید. زیرا با وجود سنتی بودن روش های حکاکی، ظرافت و ریزه کاری های بسیاری وجود دارد که توجه هر فردی را به خود جلب می کند.

دستگاه لیزر برش

تولید دستگاه های حکاکی در عصر جدید

دستگاه حکاکی لیزری میزدار

پس از گذشت مدت زمانی خاص، حکاکان و صنعتگران به این نتیجه رسیدند که برای انجام حکاکی های موجود، می توانند از دستگاه استفاده کنند. بنابراین در صدد اختراع این دستگاه برآمدند تا با استفاده از آن بتوانند هر طرحی که مد نظر مشتری می باشد را اجرایی نمایند. اولین ماشین های مرتبط با حکاکی را در دهه 1430 تولید نمودند. این تولیدات در کشور آلمان صورت گرفتند.

خاستگاه هنر حکاکی کجاست؟

حکاکی های اصلی در آلمان و به عبارتی در شمال ایتالیا آغاز شدند. با توجه به شواهدی که در این رابطه وجود دارد، این کار اولین بار توسط زرگران آلمانی انجام شد. در نهایت، دستگاه های حکاکی بی نظیر و بی شماری تولید شدند که توانستند کمک شایانی در این مسیر به حکاکان داشته باشند. حکاکی لیزری که در گروه جدیدترین نوع حکاکی قرار دارد، در سال 1978 روی کار آمد. از این دستگاه در ابتدا، جهت خلق آثار هنری و حکاکی بر روی چوب استفاده می کردند.

روند پیشرفت هنر حکاکی

روند تولید دستگاه های حکاکی و پیشرفته کردن آن ها ادامه دارد تا زمان حال که دستگاه حکاکی لیزری، قابلیت حک و برش بر روی انواع متریال ها را داراست، تولید شده است. شما با خرید این نوع از دستگاه ها می توانید شاهد تاریخچه حکاکی از بدو تولید تا زمان حال باشید که پیشرفت های زیادی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *