تاریخچه بست کمربندی استیل|انواع بست کمربندی

یک بست کمربندی استیل و پلاستیکی کابل (همچنین به نام های بست کمربندی شیلنگ ، بست کمربندی سیم ، بست کمربندی زیپ و به نام­­ های Tie-Wrap و Panduit) نامیده می شود یک نوع اتصال دهنده برای کنار هم قرار دادن اشیا می باشد.

در درجه اول یکی از مهم­ترین کاربردها: کنار هم قرار دادن کابل­ های برق و سیم­ هاست که با توجه به هزینه کم و سهولت استفاده از بست کمربندی استیل و در برخی موارد از بست کمربندی پلاستیکی مورد استفاده قرارمی گیرند.

استفاده از بست کمربندی استیل و پلاستیکی در طیف گسترده­ای از نسخه­ های فولاد ضد زنگ، با پوشش معمولی (برهنه) یا پوشیده شده با اپوکسی و یک پلاستیک (شیرینگ حرارتی )، برای کاربردهای بیرونی و محیط­ های خطرناک آماده می شوند.

انواع بست کمربندی استیل و پلاستیکی :

انواع بست بست کمربندی استیل و پلاستیکی موجود به شرح ذیل میباشد:

بست کمربندی پلاستیکی ، به طور معمول از نایلون6.6 ساخته­ شده­ است و دارای یک نوارانعطاف پذیر با شیاراست که یک حلقه در سر قرار می­ گیرد تا یک چرخ دنده را شکل دهد به طوری که به عنوان انتهای آزاد بخش نوار کشیده شود و کار بست کمربندی را تسریع کند.

شایع ترین بست کمربندی کلاسیک شامل یک نوار نایلون قابل انعطاف با یک ردیف دنده یکپارچه و در یک طرف یک چرخ دنده قرار گرفته ­است.

هنگامی که از طریق جعبه نوک بست کمربندی کشیده ­می ­شود، چرخ دنده بست کمربندی از بازگرداندن مجدد آن جلوگیری می­ کند و در نتیجه حلقه تنها می تواند محکم تر شود.

با این کار اجازه داده می شود که چندین کابل با یک بست کمربندی به شکل یک درخت کابل ایجاد شود. البته که در بست کمربندی استیل که جنس آن از استنلس استیل 304 و316 ، بدنه بست دارای شیار نیست و در سر آن یک قفل توپی شکل دارد که حرکت بست را در هنگام کشش آسان می­ کند

در بست کمربندی پلاستیکی به منظور افزایش مقاومت در برابر نور ماوراء بنفش در محیط بیرونی، نایلون حاوی حداقل 2٪ کربن سیاه برای حفاظت از زنجیره­های پلیمری استفاده می شود و طول عمر بست کمربندی را افزایش می­ دهد.

بست کمربندی پلاستیکی آبی به صنایع غذایی عرضه می شود و شامل یک افزودنی فلزی به طوری که توسط آشکارسازهای فلز صنعتی قابل شناسایی است. بست کمربندی پلاستیکی آبی (اتصالات کابل) ساخته شده از ETFE و بست­ های کمربندی قرمز ساخته شده از ECTFE برای کابل کشی کامل استفاده می شود.

بست کمربندی استیل ضد زنگ نیز برای اتصالات مقاوم در برابر آتش استفاده می ­شود. بست کمربندی استیل روکش­ دار برای جلوگیری از حمله گالوانیک از فلزات غیرمستقیم (مانند سینی کابل پوشش داده شده)مورد استفاده قرار می گیرد.

اولین بست کمربندی استیل و پلاستیکی دنیا

اتصالات کابل برای اولین بار توسط شرکت توماس و بتز، یک شرکت الکتریکی، در سال 1958 تحت نام Tie-Wrap معرفی شد. در ابتدا آنها برای مهار سیم هواپیما این طرح را به بازار وارد کردند.شکل اصلی با استفاده از یک دندان فلزی طراحی شده بود. تولید کنندگان بعدا طراحی را به نایلون / پلاستیک تغییر دادند.

مخترع بست کمربندی (Tie-Wrap) موروس لوگان، برای توماس و بتز کار کرده و کار خود را با شرکت به عنوان معاون رئیس تحقیق و توسعه تکمیل کرد. در طول دوران ریاست در شرکت توماس و بتز او در توسعه و بازاریابی بسیاری از محصولات موفق شرکت توماس و بتز کمک کرد.

ایده بست کمربندی زمانی به ذهن لوگان خطور کرد که وظیفه سنگین و دقیق سیم کشی یک تاسیسات هواپیما بوئینگ در سال 1956 به او محول شده بود .

این تاسیسات عبارت بود از تخته سه لاهایی با طول 50 فوت که هزاران پشته سیم در روی آنها قرار داشت و ورق­ه ای که باید با پیچ و مهره در محل ثابت می­ شدند.

هرگره باید با پیچاندن بند در اطراف انگشت تنگ می ­شد و گاهی اوقات انگشتان اپراتور را تا زمانی که حلقه­ ای ضخیم تر ایجاد کند، در­گیر می کرد.

لوگان متقاعد شد که باید راهی پیدا کرد تا به راحتی این سیم­ ها را به هم متصل کرد.ایده این اختراع به طور خاص ، مربوط به یک بند پلاستیکی انعطاف پذیراست که برای اتصال و پشتیبانی از هادی سیم مسی مصنوعی و موازی عایق شده در سیستم­ های مخابراتی سیمی و در مدارهای الکتریکی در هواپیما­های بزرگ که درآن چنین هادی­ هایی مونتاژ می شود، می باشد.

چنین عملیات نصبی قبلا به دلیل لنگر هادی ­ها به شکل مهار و در نتیجه تثبیت چنین مهاری با استفاده از حلقه­ های فلزی عایق بندی شده و یا گیره،علاوه بر هزینه اولیه بالا موجب اضافه وزن هواپیما بود.

برای چند سال آینده، لوگان با ابزار و مواد مختلف آزمایش کرد. در تاریخ 24 ژوئن 1958 یک ثبت اختراع برای بست کمربندی ( Tie-Wrap) ارائه شد.

اختراع حاضر با نادیده گرفتن معیارهای فوق ذکر شده توسط ارائه یک بند پلاستیکی و حمایت از چنین مهار کننده مدار بود، به این ترتیب هزینه نصب و استقرار سیم ­های عایق شده در مدار و نصب نهایی آن به طور قابل توجهی کاهش یافت و البته باعث کاهش وزن نیز شد.

یک هدف از اختراع این است که یک بند پلاستیکی انعطاف پذیر برای اتصال ، پیچاندن، بسته بندی و دوختن سیم­ های عایق شده در جهت موازی با فاصله در نقاط وجود داشته باشد.

اتصالات کابل به طور کلی به عنوان ابزار یک بار مصرف مورد استفاده قرار می گیرد؛ معمولا به جای استفاده مجدد آنها قطع می شوند.

برای باز کردن بدون برش، در اغلب موارد یک شیء (به عنوان مثال یک پیچ گوشتی کوچک) باید بین چرخ دنده و رکاب قرار داده شود یا جعبه چرخ دنده می­ تواند با استفاده از انبردست خرد شود.

ابزار کشش بست :

ابزار کشش بست برای استفاده از بست کمربندی با درجه خاصی از کشش استفاده می شود. این ابزار با کشیدن دم اضافی و قطع آن به منظور جلوگیری از لبه تیز که ممکن است باعث آسیب شود ، به کار گرفته می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظرات و سوالات خود را با ما در ایران حک در میان بگذاریدx
تماس با کارشناسان ایران حک