انواع روش های حک بر فلزات

در رابطه با انواع روش های حک بر فلزات باید بدانید که 7 روش اصلی برای این کار وجود دارد. هریک از هفت روشی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، در مدل های گوناگون دستگاه های حکاکی، مورد تولید قرار می گیرند. همچنین با توجه به نوع کاربرد و جنسی که دارند، همینطور ابعاد قطعه، هریک به نوعی، مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های حکاکی بر فلزات

1. حکاکی ضربه ای که به سوزنی و کوبشی هم معروف است.
2. حکاکی به روش اسکرایب یا همان خراشی
3. حکاکی موسوم به رول مارکینگ یا نوردغلطکی
4. حکاکی الکترو شیمیایی
5. حکاکی های لیزری
6. حکاکی براده برداری
7. حکاکی با روش پرسی با امبوسر

روش حکاکی بر روی فلزات

هریک از روش های فوق، توانایی طراحی و تولید در ابعاد گوناگون را دارا هستند. برخی از آن ها را با توجه به نوع قطعه، به صورت سفارشی تولید می کنند و برخی دیگر را با توجه به نوع مصرف و تعداد مورد نیاز، به شکل روتین، مورد تولید قرار می دهند. در انتخاب روش های حکاکی مناسب، عواملی تاثیرگذار هستند که عبارت از میزان کیفیت، عمق، سرعت، قیمت و حجم صدا می باشند.

انواع روش های حک بر فلزات

پرکاربردترین روش های حکاکی فلزات

لازم است بدانید که حکاکی ضربه ای که برخی آن را با عنوان سوزنی و یا کوبشی می شناسند، روشی کارآمد است که از آن جهت حک انواع متن یا طرح های خاص، بر روی فلزات استفاده می کنند.

در حقیقت می توانیم این روش از حکاکی را جزو رایج ترین روش ها در صنعت بدانیم. از مهم ترین ویژگی هایی که برای این روش می توان اشاره کرد، کیفیت بالای حک، هزینه های مناسب و پایین و سرعت خوب است.

مطالب مرتبط:

دستگاه حکاکی لیزر

در این روش، هیچ گونه محدودیت خاصی در حک روی انواع فلزات وجود ندارد و می توان بر روی هر نوع فلزی، حکاکی کرد. در این روش، اصطکاک پایین است و سرعت و دقت فوق العاده بالایی را می توان مشاهده کرد. در میان انواع روش های حک بر فلزات، این روش را بیشتر از بقیه روش ها، می پسندند.

روش حکاکی مدرن

حکاکی خراشی که در گروه بی صداترین روش های حکاکی در فلزات است.

این شیوه بسیار مدرن است و از کیفیات فوق العاده بالایی هم برخوردار می باشد.

در شرایطی که محدودیت هایی از نظر آلودگی صوتی وجود دارد و نباید هیچ نوع آلودگی صوتی در محیط باشد، می توان از این روش بهره برد. از این روش در صنعت خودروسازی استفاده های فراوانی می شود.

با این روش، می توانید بر روی فلزات نرم تا فلزاتی سخت را حکاکی کنید.

زیباترین روش حکاکی فلزات

حکاکی لیزری خود به دو شاخه تبدیل می شود که همین دو شاخه هم در بخش های مختلفی از حکاکی و برش، فعالیت دارند.

در حالت کلی، از فایبر برای فلزات استفاده می کنند. از CO2 هم برای غیر فلزات بهره می برند.

تنوعی که در لیزر وجود دارد هم بالا است و باید با توجه به موارد و مسائل گوناگونی، دستگاه مورد نظر خود را در توان آن خریداری کنید. این روش هم از محاسن و معایب فراوانی برخوردار است.

قوی ترین روش حکاکی

حکاکی پرسی یکی از قدیمی ترین روش های حکاکی است که غیر هوشمند می باشد. بزرگترین مشکلی که می توان برای این روش بیان کرد، عدم یکنواختی حک است.

همچنین احتمال خرابی آن قطعه هم وجود دارد و بزرگترین حسنی هم که می توانیم برای این روش نام ببریم، سرعت بالای انجام کار است. در پایان هم می توانیم به حکاکی الکتروشیمیایی اشاره کنیم که از ارزان ترین روش ها شناخته شده است.

قیمت این دستگاه بسیار پایین و خوب است اما حکاکی های آن با عمق کمی انجام می شود.

4 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   انتخاب روش های حکاکی فلزات مناسب برای محصولات بسته به نوع ، جنس محصول ساختار تولیدی ( کارخانه ، کارگاه و … ) ( خط تولید ) و شرایط تولید کننده ، بازار محصول و مصرف کننده بستگی دارد.
   برای کسب مشاوره در خصوص خرید دستگاه حکاکی لیزری با مشاورین ما تماس حاصل نمایید تا بتوانند شما را به صورت کامل راهنمایی نمایند.

  1. سلام
   دوست عزیز دستگاه لیزر حکاکی آلودگی محیطی به دنبال نخواهد داشت فقط بعضی کارفرما ها نگران سر و صدای تولید شده در حین کار می باشند که ما به شما دستگاه حکاکی لیزر فایبر را پیشنهاد می کنیم که به کم صدا ترین دستگاه حکاکی معروف است.
   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *