اما و اگرهای برش لیزری پلاستیک

اما و اگرهای برش لیزری پلاستیک، برش لیزری پلاستیک را می توانیم به عنوان یکی از پرکاربردترین روش ها در صنعت پلاستیک بدانیم.

این روش هم همانند سایر روش ها، از مزایا و محدودیت های مخصوص به خود برخوردار است که باید در رابطه با آن ها بیشتر بدانید.

در ادامه لازم است تا به برخی از اما و اگر های برش لیزری پلاستیک بپردازیم و اشاره ای داشته باشیم:

محدودیت های برش لیزری پلاستیک

همانطور که متوجه شدید، بیان کردیم که برش لیزری پلاستیک، از محدودیت ها و همینطور مزایایی برخوردار است.

از مهم ترین محدودیت ها و در واقع معایبی که می توانیم برای این روش بیان نماییم، عبارتند از:

 1. قیمت دستگاه های مخصوص برش لیزری پلاستیک بالا است. بنابراین در صورتی که یک کسب و کار کوچک دارید، ممکن است انتخاب این نوع دستگاه ها، کمی برای شما هزینه بر باشد.
 2. زمانی که نسبت به برش لیزری پلاستیک می پردازیم، ممکن است دود و گازهای سمی به این ترتیب تولید شوند. پس به یک سیستم انتقال و خروجی نیاز است تا بتواند گاز تولید شده را از بین ببرد.
 3. برخی از پلاستیک ها هستند که به دلیل شفافیت بالا، نمی توانند توسط لیزر به خوبی شناسایی شوند و مورد برش قرار بگیرند. بنابراین ممکن است با خطاهایی در این رابطه روبرو شویم.
 4. برش لیزری پلاستیک را معمولا برای پلاستیک های نسبتا نازک استفاده می کنند. پس این امکان وجود دارد تا در برش پلاستیک های ضخیم تر با یک سری محدودیت ها روبرو شویم البته این مورد به دلیل تجزیه حرارتی محدود پلاستیک ها است که توسط پرتو لیزر ایجاد می شود.
 5. در استفاده از این روش جهت برش پلاستیک، امکان تغییر خواص مکانیکی وجود دارد و شاید ظاهر پلاستیک کمی تغییر کند. پلاستیک هایی که حساس به حرارت هستند، بیشتر این مشکل را حس خواهند کرد.
 6. برخی از دستگاه های برش لیزری پلاستیک هم در حجم برش خود، با محدودیت هایی روبرو هستند. گاها مشاهده شده است که تنها قطعات کوچکتر، امکان برش دارند.

مطمئنا در دید افراد بسیاری، برش لیزری پلاستیک، یک روش پرکاربرد شناخته شده است اما لازم می دانیم که معایبی را هم برای آن در نظر داشته باشیم.

بر اساس این معایب، می توانید تصمیم گیری درستی را صورت دهید

اما و اگرهای برش لیزری پلاستیک

مزایای برش لیزری پلاستیک

از آن جایی که اعلام نمودیم، برش لیزری پلاستیک یک روش پرکاربرد و به عبارتی پرطرفدار است، در کنار معایبی که برای این روش عنوان نمودیم، لازم است تا مزایای آن را هم نام ببریم. این مزایا عبارتند از:

 1. برش های لیزری پلاستیک از دقت بی نهایت بالایی برخوردارند. همچنین می توانند به صورت کاملا دقیق و همراه با کیفیت زیادی، پلاستیک ها را مورد برش قرار دهند. همین موضوع موجب می شود تا قطعات از ابعادی دقیق تر بهره مند گردند.
 2. این روش برش لیزری، قابلیت تنظیم و کنترل راحتی دارد. پس با تغییر پارامترهای اصلی لیزر، به آسانی ضخامت و میزان سرعت برش را تغییر دهید تا بتواند تمامی نیازهای صنعتی را پاسخگو باشد.
 3. امکان برش الگوهای پیچیده از این طریق وجود دارد. با این روش، می توانید الگوها، سوراخ و شکل های مختلف را با دقت زیادی برش دهید.
 4. برش ها از سرعت بالایی در این روش برخوردارند که این امر منجر به بهره وری بیشتر و همینطور کاهش زمان خواهد شد.
 5. در برش های لیزری پلاستیک، لبه هایی نیمه شفاف ایجاد می شوند. قطعات لبه های صافی خواهند داشت و بدون هیچ خط اضافی هستند.
 6. این روش به قالب و ابزارهای سنگین هیچ نیازی ندارد پس می تواند کاهش زمان و صرفه جویی در هزینه ها را شامل شود.
 7. نیروی مکانیکی وارد شده به محصول در این روش کمتر خواهد بود. پس خطراتی که ممکن است منجر به آسیب و یا خراشیدگی محصول شوند هم کاهش پیدا می کنند.

روش برش لیزری پلاستیک فوق العاده روش مناسبی بوده و تمامی افرادی که با این روش سر و کار دارند، باید در رابطه با معایب و مزایای آن بیشتر بدانند.

مطالب مرتبط: دستگاه برش لیزری

نکات مهم در برش لیزری پلاستیک

برای این که بتوانید از برش لیزری پلاستیک، به صورت موثرتری استفاده کنید، می توانید به موارد ذیل توجه داشته باشید:

 1. نوع پلاستیک اهمیت زیادی دارد زیرا هر پلاستیکی برای خود از ویژگی ها و خواص خاصی برخوردار است. این مورد ممکن است بر عملکرد برش لیزری موثر باشد. به عنوان مثال پلاستیک هایی که در خود، حاوی فلزات هستند، ممکن است به نور لیزر حساس باشند و واکنشی را به این ترتیب نشان دهند.
 2. ضخامت پلاستیک می تواند در عملکرد برش لیزری فوق العاده موثر باشد. پلاستیک هایی که ضخامت بالا دارند، به تنظیمات و پارامترهای متفاوتی نیازمند هستند. به این ترتیب می توانند برش خوبی خورده و نتیجه دلخواه حاصل گردد.
 3. تنظمیات مرتبط با لیزر نیز مهم بوده و برای هر نوع از پلاستیک باید تنظیمات مناسبی رقم زد تا دقیقا همان نتیجه ای که مد نظر داریم، رخ دهد.
 4. شیوه تثبیت پلاستیک در دستگاه هم اهمیت دارد و باید روش های مناسبی را برای انجام آن در نظر داشت. در این شرایط دیگر شاهد لغزش و یا حرکت ناخواسته قطعه هنگام برش نخواهیم بود.
 5. بهترین کار در زمان برش لیزری پلاستیک، این است که از ماسک و محافظ چشم استفاده شود. خطراتی که برای سلامتی چشمان وجود دارد، به این ترتیب کاهش پیدا خواهد کرد.
 6. قبل از این که به برش لیزری بپردازید، قطعه پلاستیکی را از هرگونه آلودگی و ذرات پاک کنید. هر نوع آلودگی و وجود ذرات در قطعه می تواند نقاط ضعفی را در آن به وجود آورد که عامل اصلی در کیفیت برش نهایی خواهد بود.
 7. بعد از این که برش لیزری را انجام دادید، به پس پردازش نیاز دارید که شامل حذف کردن لبه های نیمه شفاف، تمیز نمودن قطعات و همینطور اعمال تغییرات ظاهری در آن است.

با رعایت نمودن تمامی نکات فوق، می توانید از برش لیزری پلاستیک، بهره وری بیشتری داشته باشید.

به این ترتیب، امکان تولید قطعات باکیفیت تر و همینطور مناسب تری وجود خواهد داشت.

مقاله فوق را به صورت کامل مطالعه کنید تا علاوه بر مزایا و معایب این دستگاه، با نکات مهمی که در حین کار باید رعایت کنید هم آشنا شوید.

2 پاسخ

 1. آیا درست است که در حین برش لیزری گاز خطرناک ایجاد می شود؟
  با این تفاسیر استفاده از دستگاه برش لیزری خطرناک نیست؟

  1. سلام ممنون از سوال خوبتون
   به عنوان کاربر باتجربه‌ی دستگاه لیزر،حتما اطلاع دارید که محافظت از چشم‌ها بسیار مهم است. اما معمولا حفاظت از هوای تنفس شده به دست فراموشی سپرده می‌شود. مواد خاصی وجود دارند که هنگام برش با لیزر، گازهای بسیار مضری ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *